حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ 10 محرم 1446 Tuesday, 16 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 408 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×

 طول : ۵۲ درجه و ۴۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه

عرض : ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه و ۱۰ ثانیه

مساحت شهر ۱۴۳۱کیلومتر

قبله : از جنوب به سمت مغرب حدود ۴۰ درجه

آب و هوااز ویژگی های اقلیمی این منطقه که مشابه آن نه فقط در قسمت های دیگر ایران بلکه در اغلب کشور های آسیا هم مشاهده نشده است ، عبارت اند از :

-بارش های جوی که خصوصا در فصل های خنک شدت می یابند .

-درجه حرارت نسبتا ملایم درفصل زمستان و گرم درفصل تابستان

-کمی اختلاف درجه حرارت سالانه

آب و هوای شهرستان  بابل را میتوان به دو نوع تقسیم کرد :

آب و هوای کوهستانی

آب و هوای مناطق جلگه ای

  بادها :

بادهای محلی معروف بابل از جمله باد: سورتوک ، ازسیبری درزمستان ،بادخوش اباد ، دره نور، اوزروا، گیل وا، بادسام دراین شهر می وزد.

 مهتمرین رودخانه ها :

 بابلرود: از کوههای سواد کوه سرچشمه میگیرد و شاخه مهم آن سجادرود است .این رود ۷۸ کیلومتر طول دارد که بعد از آبیاری شالیزای های بابل در بابلسر به دریای خزرمی ریزد .

  ناهمواریها:

شهرستان بابل از دوبخش جلگه ای وکوهستانی تشکیل شده است

الف: بخش جلگه ای – شامل نواحی مرکزی  وشمالی شهرستان بابل  است .که از عقب نشینی دریا وتراکم رسوبات رودخانه های دامنه شمالی البرز به وجود آمده است .

ب: بخش کوهستانی بابل دارای جنگل های انبوه پهن برگ است که درختان آن بیشتر از نوع درختان ممرز وانجیلی است . مراتع این شهرستان درارتفاعات بلند ومناطق جنگلی گسترش دارند .

بابل یکی از شهرهای مرکزی استان مازندران  است که از شمال به شهرستان بابلسر – ازشرق به شهرستانهای قائم شهر وسوادکوه و از مغرب به شهرستان آمل و ازجنوب به کوهپایه ها و دامنه های شمالی رشته کوههای البرز محدود میشود و ۱۵۸۷ کیلومتر مربع وسعت دارد .