طراحی سایت
پنجشنبه 1 آبان 1399.
تاریخ شمسی :
الخميس 6 ربيع أول 1442.
تاریخ قمری :
Oct 22 2020.
تاریخ میلادی :

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان سایت

6289469
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1724
3288
14174
6193389
85038
104381
6289469

آی‌پی شما: 3.237.186.116
امروز: پنج شنبه، 01 آبان 1399

آرشیو


مطالب تا تاریخ مشخص شده آرشیومیشوند
  • از:
  • تا:

مساجد قدیمی

 

مساجد قدیمی شهر بابل
مسجد جامع

اين مسجد در محله مسجد جامع واقع شده است. ابن اسفنديار گويد : اين مسجد را ابتدا مازيار بن قارن بنا كرد (سال 160 ق). اين مسجد در عهد فتحعلي شاه قاجار بر اثر زلزله خراب شد و در سال 1225 ق به قرمان اين شاه قاجار و به مباشرت ميرزا محمد شفيع بندپي‌اي صدر اعظم توسط مير محمد حسين ـ متوليان ـ دوباره ساخته شد.

.

مسجد خان بيك

مسجد كوچكي است كه در حياط مقبره بيكاييها واقع است

.

مسجد طوقدار بن

اين مسجد در محله طوقدار بن واقع است، داراي حياط كوچكي است و محراب آن در ضلع جنوبي حياط واقع است. بر كاشيهاي محراب آياتي از قرآن مجيد به خط نستعليق نوشته شده است. اين بنا در سال 1349 به همت حاج محمدعلي ايماني كه باني بسياري از امور خير ديگر در بابل بوده تعمير شد

 مسجد قهاريه

اين مسجد در حوالي محله شهدا واقع بوده باني اين مسجد قهار قلي خان، حاكم بارفروش عهد قاجاريه بود. اين مسجد زيبا داراي حياط كوچكي بود و محرابه آن در ضلع جنوبي حياط قرار داشت. بناي قديمي مسجد قهاريه در سال 1377 تخريب شد و ديگر اثري از آن باقي نماند

تكيه پير علم يا تكيه مرادبيك

مراد بيك برادر كاظم بيك (باني مسجد كاظم بيك) بوده است، تكيه پير علم يا تكيه مراد بيك از يادگارهاي اوست. اين تكيه در محله مراد بيك واقع است و از تكاياي قديمي شهر محسوب مي‌شود اين بنا در سال 1349 به همت حاج محمدعلي ايماني كه باني بسياري از امور خير ديگر بود بازسازی گردید.

كيجا تكيه

كيجا تكيه در دوره ناصرالدين شاه قاجار ساخته شده و در محله حمزه كلا واقع است. كيجا تكيه سقاتالاري دو طبقه دارد كه بنا بر روايتي دو دختر با فروش جهيزيه خود اين بنا را ساخته‌اند و از اينرو كيجا تكيه ناميده مي‌شود. ستونهاي مارپيچ و سرستونهاي دهان اژدري و نقاشيهاي اساطيري ان اين سقاتالار را زيباترين سقاتالار ايران و گستردگي موضوعات اساطيري و داستاني منقوش بر در و ديوار و سقف اين بنا كيجا تكيه را شگفت انگيزترين و ديدني‌ترين اثر تاريخي بابل ساخته است. اين بنا از شهرت ملي برخوردار است

 مسجد كاظم بيك

اين مسجد در ميدان سرحمام واقع است. اين بنا در سال 1092 توسط حاج كاظم بيك، از معتمدين بارفروش، ساخته شد. در سال 1101 پسر او آقا محمدرضا و در سال 1169 مولانا ميرنظام الدين محمد به تعمير آن همت گماشتند. مسجد كاظم بيك در ابتدا محل تدريس علوم ديني نيز بوده است. در طرف شرقي مسجد اتاقي است كه مقبره چند تن از علما است. مسجد داراي كتيبه‌هايي به خط نستعليق است. در كنار مسجد كاظم بيك مقبره‌هاي ملامحمد حمزه و فرزندش شيخ محمدحسن و شيخعلي شريعتمدار و شيخ محمد حسن شريعتمدار قرار دارد. محمدجعفر كاظم بيكي، كه هنوز در قيد حيات است ، متولي اين مسجد مي‌باشد. او در سال 1342 مسجد را تعمير كرده است. اين مسجد و مقبره‌هاي كنارش بيش از ده كتيبه دارد

مسجد گلشن

اين مسجد در محله گلشن در حوالي مسجد بي‌سر تكيه و چهارراه شهدا واقع شده است. حدس ‌زده مي‌شود كه قدمت اين مسجد احتمالا به دوره صفويه باز مي‌گردد. اما امروزه در مسجد گلشن عموما آثار قديمي ديده نمي‌شود

مسجد محدثين

اين مسجد در محله طوقدار بن واقع است. ملانصيرا در عالم شهود به ديدار امام زمان (ع) مشرق شد و همو دستور ساختن محراب اين مسجد را داده است و كتيبه‌اي كه بر محراب مسجد نوشته شده گوياي اين امر است. در ضلع شمالي مسجد مقبره‌هاي ملانصيرا و شيخ كبير قرار دارند است.

مسجد كاظم بيك

اين مسجد در ميدان سرحمام واقع است. اين بنا در سال 1092 توسط حاج كاظم بيك، از معتمدين بارفروش، ساخته شد. در سال 1101 پسر او آقا محمدرضا و در سال 1169 مولانا ميرنظام الدين محمد به تعمير آن همت گماشتند. مسجد كاظم بيك در ابتدا محل تدريس علوم ديني نيز بوده است. در طرف شرقي مسجد اتاقي است كه مقبره چند تن از علما است. مسجد داراي كتيبه‌هايي به خط نستعليق است. در كنار مسجد كاظم بيك مقبره‌هاي ملامحمد حمزه و فرزندش شيخ محمدحسن و شيخعلي شريعتمدار و شيخ محمد حسن شريعتمدار قرار دارد. محمدجعفر كاظم بيكي، كه هنوز در قيد حيات است ، متولي اين مسجد مي‌باشد. او در سال 1342 مسجد را تعمير كرده است. اين مسجد و مقبره‌هاي كنارش بيش از ده كتيبه دارد.

مسجد گلشن

اين مسجد در محله گلشن در حوالي مسجد بي‌سر تكيه و چهارراه شهدا واقع شده است. حدس ‌زده مي‌شود كه قدمت اين مسجد احتمالا به دوره صفويه باز مي‌گردد. اما امروزه در مسجد گلشن عموما آثار قديمي ديده نمي‌شود.

مسجد بي‌سر تكيه

اين مسجد در محله بي سر تكيه واقع شده است. داراي حياط كوچكي است و گلدسته‌اي زيبا دارد. مسجد بي سر تكيه از يادگارهاي عهد قاجاريه است.

مسجد چهارسوق

اين مسجد در محله چهارسوق واقع است. مسجد چهارسوق در دوره صفويه ساخته شده است.از روي كتيبه‌اي كه اكنون در ديوار جنوبي حياط ـ كه ديوار اصلي محرابه است ـ قرار دارد در مي‌يابيم كه اين مسجد در سال 1211 ق توسط حاجي حسين نامي تجديد بنا شد.

مسجد چال

اين مسجد كه به مسجد حاجي ميرزا بابا نيز معروف است در محله چهارسوق واقع است، مسجد چال حياطي است كه دوازده حجره دارد و محرابه مسجد در ضلع جنوبي حياط واقع است. بر كتيبه مسجد تاريخ 1323 قمري و نام كاتب شيخ محمدرضا و متولي آن آقا علي حك شده است.