طراحی سایت
پنجشنبه 1 آبان 1399.
تاریخ شمسی :
الخميس 6 ربيع أول 1442.
تاریخ قمری :
Oct 22 2020.
تاریخ میلادی :

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان سایت

6289467
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1722
3288
14172
6193389
85036
104381
6289467

آی‌پی شما: 3.237.186.116
امروز: پنج شنبه، 01 آبان 1399

آرشیو


مطالب تا تاریخ مشخص شده آرشیومیشوند
  • از:
  • تا:

بازارها و قلعه های قدیمی

 

 بازارها و قلعه‌های قدیمی

بابل ( بارفروش ) در قديم مركز خريد و فروش كالاهاي شهرهاي مختلف اطراف و مسير تجاري كالاهاي روسي بود رضاقلي ميرزا در مسافرت خود به خوارزم درباره بارفروش ( بابل ) مي نويسد : بافروش در قديم دهي بوده است و بارهايي كه با كشتي از حاجي ترخان به بندر مشهد سر مي آوردند به آن ديه حمل كرده و مي فروخته اند لهذا نام اين قريه بارفروش ده شد بتدريج جماعتي از تجار در آن ساكن شدند و آباد شد .

ابت ( Abbott ) كه در سال 1260 هجري قمري از بابل ديدن كرده است در مورد بازار شهر چنين مي نويسد : بازار اينجا خياباني صاف و مستقيم است نه فراواني نعمت دار د و نه زيبا ست چهارصد تا پانصد دكان دارد كه هفتاد دكان آن اجناس اروپايي و محلي مي فروشند تعداد تجار شهر بالغ بر 100 نفرند تجار اينجا نسبت به تاجران ساير شهرها كم مايه ترند ، 40 يا 50 تن ايشان اهميتي دارند 25 تن ايشان با تجار هشتر خان ارتباط دارند شهر داراي 12 كاروانسرا است.

بدليل اهمي.

بازارهاي سنتي
يكشنبه بازار

اين بازار در كيلومتر 18 جاده بابل به بندپي شرقي تشكيل مي شود و بازار آن به بازار زوارده معروف است باني اين بازار فرد خيري به نام حاجي فيروزي بوده است و قدمت آن حدود 60 سال است طول اين بازار حدودا 200 متر و عرض آن 25 متر مي باشد عمدتا كالاهاي كه در اين بازار عرضه مي شوند عبارتند از سبزيجات ، حبوبات ، انواع ميوههاي جنگلي ، مرغ ، تخم مرغ ، مرغابي ، غاز ، اردك ، شيريني خانگي ، البسه و غيره مي باشد.

./span>

دوشنبه بازار

اين بازار دراين بازار در كيلومتر 15 جاده گنج افروز به دازكلا در محله هلي دشت واقع است قدمت اين بازار به حدود 55 سال مي رسد طول تقريبي اين بازار 100 متر و عرض آن حدود 30 متر مي باشد.

.

جمعه بازار

اين بازار در روزهاي جمعه در اميركلا محله ديوكلا برگزار مي شود قدمت آن حدود 70 سال.

قلعه‌هاي قديمي بابل

 قلعه‌هاي قديمي بابل عمومقلعه‌هاي قديمي بابل عموما در بندپي واقع شده‌اند. زيرا موقعيت خاص جغرافيايي منطقه هميشه پناهگاه مناسبي براي شخصيت‌هاي سياسي بوده است. اكثر اين قلعه‌ها به دوران پس از اسلام تعلق دارندپنجشنبه بازار.

قلعه پيروزي

اين قلعه كه به قلعه فيروزشاه نيز معروف بوده است در بندپي و در كنار سجادرود و بر بالاي كوه واقع بوده است. قدمت اين قلعه به پيش از قرن دهم مي‌رسد. قلعه كه به مرور زمان متروك شده بود در حدود سال 939 شمسي در عهد شاه طهماسب صفوي توسط يكي از اعضاي خاندان مرعشي به نام ميرعلي .

قلعه جخرود

اين قلعه در لمسو كلاي بندپي واقع است و به موزي كتي شهرت دارد. اين قلعه در زمان ناصرالدين شاه قاجار پابرجا بوده است. ساختمان آن را از گچ و آجر ساخته شده بود و حمام و حوضي داشته است. زيرا موقعيت خاص جغرافيايي منطقه هميشه پناهگاه مناسبي براي شخصيت‌هاي سياسي بوده است. اكثر اين قلعه‌ها به دوران پس از اسلام تعلق دارند

قلعه كتي

قلعه كتي در ميان دهكده‌ي‌ بزرودپي و شانه تراش بندپي واقع است. اين قلعه كه در گذشته به قلعهء شرك يا شهرك معروف بود اكنون زير خاك مدفون است اين قلعه كه به قلعه فيروزشاه نيز معروف بوده است در بندپي و در كنار سجادرود و بر بالاي.

قلعه توجي

اين قلعه كه در واقع شهركي آباد بوده است در منابع به صورت ترجي، ترنجه،‌ تژير و تريجه نيز ضبط شده است. به قول مولف حدودالعالم توجي قديمترين شهر مازندران بوده است. بناي اين شهر كه شهري ساساني بود و محل آن پيش از آن توران جير خوانده مي‌شد، به فرخان نسبت داده شده است. سرانجام اين شهر با قلعه‌اش توسط تيمور لنگ در 880 ه.ق ويران شد و ديگر اثري از آن باقي نماند. اكنون برخي محل آن را در روستاي ابولاحسن‌كلا (در جنوب بابل) و برخي ديگر در نواحي اطراف شمال بابل مي‌دانند

اين قلعه در لمسو كلاي بندپي واقع است و به موزي كتي شهرت دارد. اين قلعه در زمان ناصرالدين شاه قاجار پابرجا بوده است. ساختمان آن را از گچ و آجر ساخته شده بود و حمام و حوضي داشته است  قلعه كتي

قلعه كتي در ميان دهكده‌ي‌ بزرودپي و شانه تراش بندپي واقع است. اين قلعه كه در گذشته به قلعهء شرك يا شهرك معروف بود اكنون زير خاك مدفون است.

قلعه توجي

اين قلعه كه در واقع شهركي آباد بوده است در منابع به صورت ترجي، ترنجه،‌ تژير و تريجه نيز ضبط شده است. به قول مولف حدودالعالم توجي قديمترين شهر مازندران بوده است. بناي اين شهر كه شهري ساساني بود و محل آن پيش از آن توران جير خوانده مي‌شد، به فرخان نسبت داده شده است. سرانجام اين شهر با قلعه‌اش توسط تيمور لنگ در 880 ه.ق ويران شد و ديگر اثري از آن باقي نماند. اكنون برخي محل آن را در روستاي ابولاحسن‌كلا (در جنوب بابل) و برخي ديگر در نواحي اطراف شمال بابل مي‌دانند.

ديگر قلعه‌هاي تاريخي: قلعه‌كوپي سرا در حوالي روستاي كوپي‌سراي بندپي و در كنار رودخانه سجادرود ، قلعه عموان برفراز كوهي در حوالي روستاي عموان بندپي ، قلعه خشت رودپي در نزديكي روستاي خشت رودپي ، قلعه كش در غرب روستاي سوته ، قلعه ولوكلا در روستاي ولوكلا ، قلعه پيل پاهان بين روستاي نشل و لزور بندپي، قلعه لمسركلا در دو فرسنگي روستاي شيخ موسي ، قلعه پا قلعه در يك فرسنگي روستاي لمسركل) و قلعه مرزناك در حوالي روستاي مرزناك و گردرودبار. از اين قلعه‌ها جز تلي از خاك اثري باقي نمانده است